11 Temmuz 2008 Cuma

Babam dil kökü kanseri. Boğazındaki şişlik nedeniyle yemek yiyemiyor. Ne yapmalıyız?

SORU: Babam 10 yıl önce dudağında çıkan yara nedeniyle doktora gitti. Kanser teşhisi konuldu. Daha sonra dil kökü kanseri olduğu anlaşıldı. Hastalık 3 kez nüks etti. Son kemoterapiden sonuç alamadık, tümör daha da büyüdü. Babam yaklaşık 2 aydır tedavi görmüyor. 2 gündür boğazında bir şişlik var. Ağrıdan yemek yiyemiyor. Çok zayıfladı. Bize ne önerirsiniz?
Cevap: Dil kökü kanserinin en önemli sebebi sigara ve alkoldür. Hastalığın tedavisi sırasında alkol ve sigaranın bırakılmaması nükte önemli rol oynar. Tümör erken devrede teşhis edilirse ameliyatla tedavi edilir. Lenf bezlerine atlamayan ve cerrahiyle tam çıkartılan tümörlerde şifa şansı yüksektir. Ancak lenf bezlerine atlayan ve tam çıkartılmayan tömürlere radyoterapi yapılmalı. Bu durumdaki hastalara kemoterapi ve radyoterapi birlikte yapılabilir. Fakat bu ağır bir tedavidir, hastanın bakımının çok iyi yapılması gereklidir. Baş boyun tümörlerinde beslenme problemleri ortaya çıkabilir. Yutma zorluğuna karşı babanız mikserden geçirilmiş yiyecekler yesin. Yutma zorluğu nedeniyle diyette çorba, meyve suyu gibi sıvı gıdaları ön planda tutsun. Protein ihtiyacını karşılamak için çorba içinde kıyma, hindi, balık, yumurta beyazı tüketsin. Havuç suyu ve kara üzüm kompostosu kilo kaybına mani olur. Ayrıca günde 2 bardak domates suyu, 1 bardak ananas suyu içsin. Baş boyun tümörlerinde selenyum, E vitamini, omega 3, yüksek dozda C vitamini çok faydalıdır, bunları dönüşümlü olarak doktor tavsiyesiyle kullanabilir. Karadut şurubu, domates suyu, havuç suyu içemiyorsa beta karoten hapı kullanabilir. Bu arada kalp ve şeker sorunu yoksa her gün
1 çorba kaşığı meyan kökü tüketsin,
2 ay kullanıp 3 ay dinlensin. Kuvvet verdiği için karahindiba ya da hapı (dandelion) kullansın. Ağız hijyenini sağlamak için karadut şurubu, papatya çayı içsin. Her gün 1.5-2 litre sıvı alsın, alamıyorsa protein ve besleyici eletkrolitler damar yoluyla verilebilir. Yine doktor tavsiyesiyle mamalar ve bazı şuruplar kullanabilir. Eğer hiç beslenemiyorsa burundan mideye sokulan bir tüple (nazogastrik tüp) sulu gıdalar verilerek beslenebilir. Eğer tüple iyi beslenirse yeni bir kemoterapi denenebilir. Bunun için genel durumunun, kan tablosunun normal olması lazım.

Kaynak: http://www.maksiforum.org/babam-dil-koku-kanseri-bogazindaki-sislik-nedeniyle-yemek-t-3150.html

Gırtlak kanseri tedavisinden sonra ödem sorunu ortaya çıktı. Ne tavsiye edersiniz?

Soru: Gırtlak kanseri tedavisinden sonra ödem sorunu ortaya çıktı. Ne tavsiye edersiniz?
38 yaşındayım. 1.5 yıl önce gırtlak kanserine yakalandım. 39 seans ışın tedavisi, 2 seans kemoterapi gördüm. Kontrollerimde herhangi bir nüks tespit edilmedi. Fakat radyoterapiden sonra ağız yaraları, ödem sorunu ortaya çıktı. 4 ay sonra da sesimi kaybettim. 8 ay boyunca sesimi hiç kullanamadım. Ses terapisine başladım, yaklaşık 3 aydır sıvı aldığım sürece, eski kalitesinde olmasa da sesim çıkıyor. Su içmediğim zaman sesimdeki problem devam ediyor. Ödem için kortizon kullanıyorum. Son çekilen MR'da akciğer, boyun ve boğazımda da yoğun ödem görüldü. Ağız yaraları ve kuruluğuna karşı L glutamin önermişsiniz, ben de kullanabilir miyim? Ödem için ne tavsiye edersiniz? SAHABETTİN TUNA
CEVAP: Gırtlak kanserleri genellikle sigara içenlerde görülür. Muhtemelen siz de uzun süredir sigara içicisiniz. Gırtlak kanseri erken evrelerde ameliyatla tedavi edilir. Eğer hastalık lenf bezlerine atlamışsa radyoterapi ilave edilir. Tümörün tutulum yerine göre ses telleri zarar görebilir. Buna bağlı olarak ses kısıklığı ya da kaybı ortaya çıkabilir. Fakat ses terapisi sayesinde hastalar tekrar konuşabilir. Ağız yaralarınız için L glutamin kullanabilirsiniz. Ayrıca B vitamini kompleksi şurubunu ağzınızda çalkalayarak yutun. Karbonatlı suyla gargara yapın. Karadut şurubu ve papatya çayı için. Ödemi azaltmak için doktor kontrolünde kortizon tedavisine devam edin, bu sırada da doktorunuza danışarak mutlaka idrar söktürücü ilaçlar kullanın. Bu ilaçlar elektrolit dengesizliğine sebep olacağı için bol miktarda muz, patates, peynir, kayısı tüketin. Günde 2–3 tablet burdock (dulavratotu tableti) ödem için yararlıdır. Ayrıca bol miktarda yabanmersini yiyin, ödemi çözmeye yardımcı olur. Bunun dışında mısır püskülü, kiraz sapı, defneyaprağı ve avokado dilimi karışımından hazırladığınız çayı haftada 1–2 kez için. Ayrık otu, hatmi kökü, rezene de faydalı olabilir. Eğer kalp ve şeker probleminiz yoksa meyan kökünü toz haline getirdikten sonra günde 1 çorba kaşığı tüketin; 2 ay kullanıp 3 ay ara verin. Anason, ardıç, hercai menekşe idrar söktürücü olarak ödemi azaltılmasını sağlar. Civanperçemi, meşe kabuğu da faydalı olabilir. Baş boyun tümörlerinde selenyum, E vitaminin de etkinliği kanıtlanmış; günde 200 ünite selenyum, 400 ünite de E vitamini kullanabilirsiniz. Keten tohumu, çörekotu, dereotu tohumu bağışıklık sisteminizi güçlendirir; her gün birini tercih ederek 1 çorba kaşığı tüketin. Yine çorba ya da yoğurdunuza 1–2 kaşık zerdeçal ekleyin. Hazımsızlık şikâyetiniz varsa adaçayı, rezene ve nane çayı için. Hastalımızın nüks etmemesi için kesinlikle sigaradan uzak durun. İçmeye devam ederseniz akciğerde metastaz ya da ikinci bir ana tümör riski yüksek. Akciğer kanserlerinde kara ve kırmızıturp çok faydalıdır; hem hastalıktan korur hem de kemoterapinin etkisini artırır. Yüksek miktarda hardal esansı, C vitamini içerir; bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlardan korur, idrar ve balgam söktürür. Bu nedenle bol bol turp ya da turp tohumu tüketin. Su teresi de çok faydalıdır, hayvan deneylerinde küçük hücreli dışı akciğer kanserinin adeno tipinde etkili olduğu kanıtlanmış.

Akciğer Kanseri Riskini turp Yiyerek azaltın

Turp, akciğer kanserinde etkinliği kanıtlanan en şifalı besinlerden biri. Hem hastalıktan koruyor hem de kemoterapinin etkisini artırıyor. Yüksek miktarda C vitamini içeren turpun idrar ve balgam söktürücü etkisi de var.

Kaynak: http://www.maksiforum.org/akciger-kanseri-riskini-turp-yiyerek-azaltin-t-3149.html